Przejdź do głównej zawartości

Zarobek to nie wszystko

24 września 2021

Czy to prawda, że pracownicy od razu składają wypowiedzenie, gdy tylko dostaną lepszą finansowo ofertę? Oczywiście jest duża grupa osób, która miejsce pracy utożsamia tylko z możliwością gratyfikacji finansowej, jednak nie odzwierciedlają oni jednego tylko podejścia do pracy. Bardzo dużą grupę stanowią osoby zupełnie inaczej definiujące aspekt pracy. Obserwujemy, że dla coraz większego grona osób czy to zatrudnionych czy też dopiero poszukujących zatrudnienia, sama praca to bardziej kompleksowe zjawisko.

Rynek pracownika

We wcześniejszych wpisach mówiłem o tym, że sytuacja na rynku pracy jest doskonała dla osób jej poszukujących. W drugim kwartale 2020 roku projekty zostały zamrożone, a rekrutacje wstrzymane. W kolejnym kwartale powoli zaczęto wszystko odmrażać. Z kolei to, co działo się pod koniec 2020 r. i na początku 2021 r., wyraźnie pokazuje, iż rynek pracownika nie tylko się nie zakończył, ale nawet umocnił. Takiej sytuacji na naszym rodzimym rynku pracy dotychczas nie mieliśmy i póki co nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie miałoby się to zmienić. Oczywiście ma na to wpływ ilość pieniędzy wpompowanych w gospodarkę oraz chęć nadrabiania przez przedsiębiorców straconego czasu z powodu pandemii.


Zespół

Najczęściej obecnie wskazywanym problemem przedsiębiorców, dla funkcjonowania ich firm, są trudności ze znalezieniem odpowiedniej kadry pracowniczej, a także jej utrzymaniem. Fluktuacja pracownicza jest obecnie bardzo duża, a potrzeba rąk do pracy rośnie z dnia na dzień. Coraz popularniejsze stają się programy employer brandingowe – czyli przekwalifikujące pracowników w obszarze jednego przedsiębiorstwa. Jest to po części odpowiedź pracodawców w ramach poradzenia sobie z wyzwaniem braku rąk do pracy, ale także długofalowa strategia dbania o pracownika „wychowanego w firmie”. Takie osoby z doświadczeniem „od kuchni” struktury danej firmy są na wagę złota. Z czasem osoby te potrzebują zmian, nowych wyzwań jednak nie koniecznie chcą zmieniać środowisko pracy, zwłaszcza takie, w którym czują się bezpiecznie z punktu widzenia pracowniczego. Wiedzą, że mogą w każdej sytuacji liczyć na firmę w której pracują, ponieważ nie tylko tam pracują, ale także są jej częścią. Employer branding to tylko jedno z doskonałych narzędzie pracodawcy w ramach których może on zadbać o swojego pracownika. Najwięcej tracą firmy, które nie zadbały wcześniej o zatrudnionych. Jeżeli pracodawca nie interesował się pracownikami, nie słuchał ich i nie odpowiadał na ich potrzeby, to w pewnym momencie poniesie wysokie koszty. To nie tak, że ludzie od razu składają wypowiedzenie, gdy tylko dostaną lepszą finansowo ofertę.

Dobry pracodawca

No właśnie? Jaki to? Jest wiele cech które opisują dobrego pracodawcę, a wymagania co do samego „szefa” rosną ze zdwojoną siłą na rynku pracownika. Przyjaciel, opiekun, mentor, spowiednik. Ktoś na kim się można oprzeć. Takich cech u potencjalnego pracodawcy szukają pracownicy. Oprócz oczywistej gratyfikacji finansowej odpowiednie podejście do pracownika staje się (i dobrze!) sprawą oczywistą. Często jest też punktem zwrotnym przy wyborze pracodawcy, ponieważ samo wynagrodzenie nie gra pierwszych skrzypiec.

Rozwój pracowników

Przekazując umiejętności nie tylko bezpośrednio przekładające się na zysk dla firmy, ale również dające profity dla pracownika, pracodawca niezwykle zyskuje w oczach pracownika, rozwijając relację. Budując zaufanie i lojalność. Uczy, wyposażając w odpowiednie narzędzia, za pomocą których pracownik będzie mógł nabytą wiedzę przełożyć na praktykę. Niezależnie od wszystkiego pamiętajmy jednak, że pracodawca idealny nie istnieje tak jak nie istnieje idealny człowiek.

autor: Przemysław Nowacki

Wstecz
Udostępnij:
Loading...