Przejdź do głównej zawartości

Czy praca w grupie jest ważna?

19 czerwca 2020

Nie od dziś wiadomo, że człowiek potrzebuje interakcji z innymi ludźmi. W ostatnim czasie mogliśmy zaobserwować, jak dużym wyzwaniem dla większości z nas było kompletne odcięcie się i pozostanie w domach. Już na etapie szkolnym pedagodzy kładą duży nacisk na pracę w grupach - dzięki temu dzieci stają się bardziej komunikatywne, uczą się empatii, a przy tym dobrze się bawią. Dlatego im więcej dorośli dadzą im okazji do poćwiczenia tej umiejętności, tym lepiej.

Wkraczając na rynek zawodowy pozytywne aspekty wynikające z posiadania dobrze rozwiniętej umiejętności pracy w grupie także dają się we znaki - niezależnie od tego, w jakiej branży działasz.

Dobrze - wiemy już, że umiejętność pracy zespołowej jest ważna. Warto też wiedzieć, dlaczego.

Praca w grupie łączy się z komunikacją

Aby doprowadzić projekt pomyślnie do końca niezbędna jest umiejętność rzeczowej i jasnej komunikacji. Przepływ informacji w każdej firmie jest na wagę złota. Nie jest to jednak tak oczywiste - badania pokazują, że wiele organizacji boryka się z problemem przepływu informacji, często dużo na tym tracąc. Warto zatem rozwijać umiejętność sprawnej komunikacji, między innymi po to, by stać się bardziej atrakcyjnym pracownikiem na rynku pracy.

Praca zespołowa przynosi lepsze efekty

W grupie, gdzie więcej głów przynosi więcej ciekawych pomysłów, burza mózgów to sama przyjemność. Na problem można spojrzeć z różnych perspektyw i znaleźć rozwiązanie znacznie szybciej niż w pojedynkę. Wypracowane przez zespół decyzje są lepiej rozumiane przez pracowników, co w efekcie skutkuje ich większą akceptacją. Dodatkowo umiejętny podział obowiązków nie tylko usprawnia pracę, ale może także sprawić, że przebiega ona przyjemnie. Jednak, żeby tak się stało każdy członek zespołu musi brać odpowiedzialność za swoje zadania i obowiązki.

Grupa wspiera i dodaje motywacji

Każdy ma chwile słabości, czy gorszy dzień - to normalne. Jeśli zadbamy o pozytywną atmosferę w firmie czy grupie projektowej, przyjemniej będzie się w niej pokazywać. Z dobrymi ludźmi wokół łatwiej taki gorszy okres zażegnać i wrócić do pracy pełni motywacji i chęci do pracy.

Praca zespołowa uczy

Nie chodzi tutaj wyłącznie o aspekty społeczne, które rzecz jasna zyskują dzięki pracy w grupie. Wiele projektów będzie wymagało od nas interakcji z innymi działami - poznanie pracowników z innych szczebli to także poznanie ich obowiązków, zrozumienie ich pracy. Być może kogoś z nas zainspiruje nowy dział zarządzania i zechcemy się przebranżowić? Rozwój jest zawsze mile widziany!

Nie zawsze praca w grupie przebiega bezproblemowo. Może zdarzyć się tak, że w jednej grupie spotkają się dwa silne charaktery i każdemu z nich ciężko będzie pójść na kompromis, w innej grupie mogą pojawić się problemy z zaufaniem, może nawet konflikty między pracownikami. To w roli lidera leży odpowiednie wykorzystanie kompetencji pracowniczych. Jednak w chwilach trudności, braku motywacji czy w momencie pojawienia się niezdrowej rywalizacji w grupie, lider musi taki konflikt załagodzić. Dlatego tak ważne jest umiejętne kierowanie zespołem - przyda się, by zauważyć i wykorzystać potencjał, który leży w każdym z nas.



Wstecz
Udostępnij:
Loading...